Nederlandse pelgrims ontmoeten paus Franciscus
image
De pelgrims ontmoetten paus Franciscus. (Foto: Ramopn Mangold)

Op dinsdag 15 november waren in Rome zo’n 2.000 Nederlandse pelgrims bij elkaar op de ‘Nederlandse dag’ in het kader van de afsluiting van het Heilig Jaar van de Barmhartigheid. Ze vierden samen de eucharistie in de Sint Pieter. Kardinaal Eijk was hoofdcelebrant in de eucharistieviering, die live werd uitgezonden door KRO-NCRV op NPO 2.

In zijn homilie stelde hij: ‘Het Heilig Jaar van de Barmhartigheid heeft in Nederland, in onze bisdommen en in onze parochies heel wat weerklank gevonden. En daar zijn we uiteraard reuze blij mee.” Hij verwees naar het ontdekken of het herontdekken van het sacrament van boete en verzoening door velen en zei: “Ook alles wat gedaan is op het vlak van de werken van barmhartigheid is indrukwekkend. Het zijn zaken natuurlijk ook waarvan het waard is om die na de afsluiting van het Heilig Jaar vast te houden.”

Paus Franciscus

Na de viering ontmoetten de pelgrims paus Franciscus, die hen kort toesprak. “Het is mij een grote vreugde u hier in de Sint Pieters basiliek te mogen begroeten bij gelegenheid van de Nederlandse Dag in het jubeljaar van de barmhartigheid,” zei hij. “Het is goed dat u hier samengekomen bent in een gemeenschappelijke bedevaart naar Rome met herders en gelovigen uit alle Nederlandse bisdommen. Op deze manier geeft u uiting aan het leven en de gemeenschap van de Kerk in Nederland en aan haar eenheid met de opvolger van Petrus.”

Ook hij sprak over het sacrament van boete en verzoening: “De biecht is de plek waar we het geschenk van Gods vergeving en barmhartigheid ontvangen. Het is daar dat de omvorming van ieder van ons begint alsook de hervorming van het leven van de Kerk. Ik moedig u daarom aan om uw hart te openen en u te laten vormen door Gods barmhartigheid. Zo zult ook u op uw beurt werktuigen van barmhartigheid worden. Eenmaal omhelsd door de barmhartige Vader, die ons altijd zijn vergeving schenkt, zult u in staat zijn om van zijn liefde te getuigen in het leven van alledag.”

Getuigen van de liefde van God is een actuele en relevante opdracht. Paus Franciscus: “De mannen en vrouwen van vandaag dorsten naar God. Ze dorsten naar zijn goedheid en liefde. En ook u als kanalen van barmhartigheid kunt helpen deze dorst te lessen. Er zijn zoveel mensen die u kunt helpen Christus opnieuw te ontdekken, de Redder en Verlosser van de mensheid. En als missionaire leerlingen van Jezus kunt u de samenleving bevloeien met de verkondiging van het evangelie en met uw liefde voor de naaste. Vooral jegens de allerarmsten en de mensen die niemand anders hebben dan zichzelf.”

De rompstand van een pelgrim

’s Avonds verzamelden de pelgrims zich in de basiliek Santa Maria Maggiore om gezamenlijk de vespers te bidden. Mgr. Van den Hende, bisschop van Rotterdam en voorzitter van de Bisschoppenconferentie, verzorgde de homilie. “Als christenen hebben wij de rompstand van een pelgrim,” sprak hij. “De heilige Schrift zegt ons dat we heel ons leven onderweg zijn, in den vreemde, en onze eindbestemming bij de Heer nog niet hebben bereikt (cf 2 Kor. 5, 1-10).”