Vuurdoop! over de kracht van de Heilige Geest
“Gods liefde is in ons hart uitgestort door de Heilige Geest die ons werd geschonken”
Foto’s: Bisdom Rotterdam
Vormelingen uit het bisdom kwamen samen op 7 juni, op de zaterdag vóór Pinksteren, voor de Vuurdoop. Bisschop Van den Hende, die meestal het vormsel toedient in de parochies van het bisdom, nodigt de vormelingen elk jaar uit voor deze dag. De Vuurdoop vond plaats in en rond de H. Bartholomeus kerk in Nootdorp en de erachter gelegen St. Jozefschool.
Aan het begin van de dag worden de vormelingen welkom geheten door de bisschop en de vrijwilligers die de dag organiseren. In totaal nemen zijn er op deze dag 200 vormelingen en 65 begeleiders. De begeleiders zijn leden van werkgroepen, waaronder ook ouders, en leden van pastorale teams. Er zijn 30 vrijwilligers betrokken bij de dag.
Voor in de kerk wordt een kaarsje ontstoken aan het licht van de paaskaars. Het licht wordt doorgegeven in de kerk. Met hun brandende kaarsje luisteren de vormelingen naar de bisschop die voorleest uit de Handelingen van de apostelen hoe de Heilige Geest neerdaalt op de apostelen (Handelingen 2, 1-11).
De bisschop vertelt dat de apostelen de opdracht kregen om mensen te vertellen over Jezus. “De eerste leerlingen kregen het vuur van de Heilige Geest om de mensen over Jezus te vertellen, die is gestorven aan het kruis maar is verrezen uit de dood”, zegt de bisschop. “Het kaarsje dat we allemaal hebben gekregen is het teken van het vuur van de Heilige Geest.” Ook in onze tijd gaat het erom de boodschap van Jezus te verspreiden, zegt de bisschop.
“Ook jullie kunnen daaraan meewerken in de Naam van Jezus. Ik hoop dat we de rijkdom van de Heilige Geest in ons hart bewaren, erover praten en er ook van delen met daden van liefde als je elkaar helpt, vriendschap hebt in plaats van vijandschap, samenwerkt in plaats van ieder voor zich. God helpt je als je in deze opdracht verder wil groeien met de kracht van zijn Heilige Geest.”
Op de Vuurdoop zijn er leuke spellen. De vormelingen krijgen vragen mee die ze kunnen beantwoorden door in gesprek te gaan met heiligen die op deze dag rondlopen. Zoals de heilige diaken Laurentius, die de patroonheilige is van het bisdom. Laurentius wordt gespeeld door diaken Iwan Osseweijer en Titus Brandsma door diaken Paulus Falke. Via de symbolen van brood en rozen wordt ook de heilige Elisabeth uitgebeeld en ter sprake gebracht.
Maks Vliegen is deze dag Carlo Acutis (1991-2006). “Het is hartstikke leuk om vandaag Carlo te zijn en te vertellen wie hij is. Carlo Acutis staat dichtbij, omdat hij nog maar zo kortgeleden leefde. Daarmee is hij een herkenbaar voorbeeld. Carlo was heel erg gehecht aan de eucharistie. De eucharistie is het belangrijkste in ons geloof, de kern van wat Jezus gezegd heeft: dit is mijn Lichaam, dit is mijn Bloed. Dat gaat over de aanwezigheid van Christus. Hij komt naar ons toe in onze wereld.”
“De vormelingen hebben als opdracht om mij te vragen in welke eeuw ik leefde en waarom ik heilig ben verklaard”, vertelt Maks. “Ik vertel hun over de eucharistie en over de rozenkrans die voor Carlo ook erg belangrijk was. Ik heb net mijn schoen uitgetrokken, omdat Carlo zijn schoenen weggaf aan een arme man die er geen had. En ik heb een zonnebril. Dat is verder niet iets bijzonders, die had hij gewoon. Het laat zien dat hij van deze tijd is: het zonnetje schijnt, je zet je zonnebril op. Het is eigenlijk een jongere zoals wij allemaal.”
De vormelingen maken deze dag ook kennis met het “Zomerkampenspel”. Ze krijgen een opdracht waarbij ze samen moeten werken in groepen. “We spelen vandaag een leuk spel om ze een beeld te geven van hoe het er op de zomerkampen aan toe gaat. Ze zijn lekker buiten, actief bezig”, vertelt zomerkampvrijwilliger Bram.
De zomerkampen worden dit jaar gehouden van 20 tot en met 26 juli. Vormelingen die mee willen kunnen zich nog inschrijven. “Het zou mooi zijn als er nog vormelingen mee zouden gaan”, zegt Bram. “In deze tijd zitten kinderen veel binnen achter de computer. Op kamp doen we spelletjes, we hebben een uitje, telefoons blijven thuis. Ze zijn een week samen weg en leren vertrouwen op zichzelf en op elkaar.”
“Voor kinderen die naar de kerk gaan en die bijvoorbeeld misdienaar zijn, zijn de zomerkampen een manier om leeftijdsgenoten te ontmoeten uit andere parochies”, zegt diaken Steef Lokken. “En kinderen die niet kerkelijk zijn, kunnen merken dat het leuk kan zijn om naar de kerk te gaan en bij de gemeenschap te horen.” Hij vindt het mooi hoe kinderen samenkomen op de zomerkampen: “Normaal ga je altijd een beetje om met mensen die uit dezelfde wijk komen, die op dezelfde school zitten, of die net als jij van voetballen houden. Op de zomerkampen is dat anders en zie je dat kinderen elkaar kunnen verrassen met wat ze weten, met hun ervaringen en met wat ze kunnen.”
De zomerkampen voor kinderen, tieners en jongeren worden dit jaar voor het eerst op één locatie gehouden. “Dat is best spannend”, zegt Bram, “want je wil per kamp je eigen leeftijdsgroep goed bedienen. Maar toen ik het idee voor het eerst hoorde om naar één locatie te gaan had ik er meteen al heel veel zin in, omdat je elkaar als leiding van de verschillende kampen nu meer gaat zien en ideeën kunt uitwisselen. Het zal gezellig worden.”
Tijdens de Vuurdoop is er ook voor de begeleiders een programma. In twee workshoprondes gaan bisschop Van den Hende en pastoor Flohr met hen in gesprek over hoop aan de hand van een tekst van de apostel Paulus. Paus Franciscus opende zijn bul voor het Heilig Jaar met een tekst uit de Romeinenbrief: “De hoop wordt niet teleurgesteld, want Gods liefde is in ons hart uitgestort door de Heilige Geest die ons werd geschonken” (Romeinen 5, 5).
“Als je staat op het fundament van Gods liefde, wil dat niet zeggen dat je leven automatisch gemakkelijk is”, zegt de bisschop. “Er zijn veel dingen die ellende, tegenslag en verdriet veroorzaken in de wereld, in het groot en in het klein. De apostel Paulus geeft aan dat we de hoop vast moeten houden die is gebaseerd op de liefde van God, omdat die hoop uiteindelijk niet teleurstelt. Ook in moeilijke omstandigheden mogen wij vasthouden aan die belofte. God wil in ons leven ons hart tot het einde toe versterken door zijn Heilige Geest.”
De vormelingen knopen deze middag in de workshop “de kompassieband” een armband, onder leiding van het team van Palliam uit Noordwijk. De “kompassieband” gaat over het houvast dat de Heilige Geest biedt en leven vanuit geloof, hoop en liefde. De armband herinnert je eraan als je hem om hebt dat je de Heilige Geest mag vragen om hulp en troost, om wijsheid en kracht. Met die tastbare herinnering en de ervaringen van deze dag keren ze huiswaarts, nadat ze samen in de kerk de dag hebben afgesloten met het zingen van het lied van het Heilig Jaar “Vlam van liefde” en de zegen van de bisschop.